Liturgiczna Służba Ołtarza

Słowa Jezusa Nie przyszedłem, aby mi służono, lecz aby służyć są bardzo ważne dla każdego, który wstępuje w szeregi ministrantów.

Nasza parafia liczy 13 ministrantów, 16 lektorów i 4 aspirantów. Dwóch naszych lektorów Beniamin Kirschling i Maciej Klamrowski ukończyli kurs ceremoniorza prowadzony przez ks. Piotra Tartasa - - diecezjalnego opiekuna LSO.

Obecnie opiekę nad LSO sprawuje ks. Janusz Wesołowski, z pomocą prezesa Karola Barzowskiego.

Ministranci i lektorzy spotykają się z ks. Januszem na zbiórkach w piątki o godz. 19.00. Zbiórki są poświęcone ustaleniu dyżurów służenia, wyznaczeniu asysty do większych uroczystości, dodatkowej formacji liturgicznej i bieżącym sprawom. Najbardziej obowiązkowi i sumienni ministranci otrzymują nagrody. Ministranci pomagają księżom podczas kolędy. Podejmują wiele innych zadań dla dobra parafii.

Aspiranci podczas osobnych zajęć zgłębiają tajniki służenia przy ołtarzu. Poznają modlitwy, budowę Mszy Świętej, szaty i naczynia liturgiczne, uczą się posługiwania przy ołtarzu. W formacji aspirantów pomagają ceremoniarze.

Zgodnie z powiedzeniem coś dla ducha i coś dla ciała ministranci mają okazje do spotkań integracyjnych i zajęć sportowych. Chłopcy regularnie korzystają z sali gimnastycznej w pobliskiej szkole (w środy wieczorem), doskonaląc swoje umiejętności gry w piłkę nożną. Raz lub dwa razy w tygodniu grają w ping ponga w sali rekreacyjnej domu parafialnego. Dzięki tym treningom przygotowali się do startów w zawodach w tenisie stołowym dla LSO, odbywających się co roku w czasie ferii zimowych, w Gdańsku Zaspie.

Chłopców zainteresowanych służeniem Chrystusowi w kościele i znalezieniem wspólnoty prosimy o zgłaszanie się do zakrystii po niedzielnych Mszach Świętych.

Prezes: Karol Barzowski (tel. 605 252 656)

Opiekun: ks. Janusz Wesołowski (tel. 791 566 234)