Rycerstwo Niepokalanej

Rycerstwo Niepokalanej w naszej parafii istnieje już od lat dziewięćdziesiątych. Założyła je s. Waleria Damuć CR. Skupia w szeregach Rycerzy Maryi dzieci i młodzież ze szkoły podstawowej, gimnazjum, a nawet szkoły ponadgimnazjalnej. Jako wzór życia obraliśmy św. Maksymiliana Kolbego, założyciela Rycerstwa Niepokalanej, aby wraz z Nim oddawać cześć Maryi Niepokalanej.

 

Obecnie Rycerstwo Niepokalanej przy naszej parafii gromadzi dwudziestu Rycerzy. Opiekunem duchowym jest ksiądz Janusz Wesołowski. Jego poprzednikami byli: ks. Tadeusz Stawicki, ks. Piotr Adamski, ks. Bartłomiej Wittbrodt i ks. Andrzej Rakowski.

 

Spotkania odbywają się w soboty, przynajmniej raz w miesiącu. Modlimy się, śpiewamy przy gitarze, rozmawiamy, poruszamy aktualne tematy i omawiamy poszczególne okresy roku liturgicznego.

 

Rycerstwo angażuje się w życie liturgiczne parafii poprzez prowadzenie adoracji wielkopiątkowej przy ciemnicy, w czasie procesji Bożego Ciała i z okazji innych procesji kościelnych. Rycerze niosą poduszki procesyjne, sztandar Rycerstwa i feretron z wizerunkiem św. o. Maksymiliana Kolbego.

 

W podziękowaniu za czynne uczestnictwo w spotkaniach i za obecność na uroczystościach kościelnych organizowane są dla Rycerzy spotkania integracyjno – rekreacyjne, np. pikniki. Należy też dodać, iż dzięki hojności, życzliwości i wielkiemu sercu księdza opiekuna dzieci otrzymują na spotkaniach  drobne upominki i prezenty –  niespodzianki, które sprawiają wszystkim uczestnikom wiele radości.

 

Wierzymy, że Maryja Niepokalana sprawi, aby w nasze szeregi Rycerzy wstąpiło jeszcze więcej osób kochających Matkę Bożą i by nasza grupa powiększała się na chwałę Boga i Maryi.

 

Jeśli chcesz zostać rycerzem Niepokalanej, to zgłoś się do ks. Janusza lub katechetki Joanny Lawer.