Poradnictwo Rodzinne

Parafialne poradnie rodzinne stanowią element duszpasterstwa rodzin. Małżonkowie przeżywający różnego rodzaju trudności mogą znaleźć tam pomoc.
Oprócz spotkań edukacyjnych z narzeczonymi często są dla małżonków poradniami tzw. „pierwszego kontaktu”. W dzisiejszych czasach czymś naturalnym jest korzystanie z fachowej pomocy osób kompetentnych, które służą pomocą i radą, także w sprawach dotyczących szczęścia małżeńskiego i rodzinnego.  Informacje szczegółowe o poradniach znajdują się na stronie internetowej www.poradnictwo.gda.pl.

Parafialna poradnia rodzinna w obecnej formule funkcjonuje od lipca 2012 r. DORADCĄ ŻYCIA RODZINNEGO jest parafianka pani Barbara Brzezińska – wykwalifikowany nauczyciel naturalnego planowania rodziny – legitymujący się dyplomem MATERNITY HOSPITAL w Birmingham im. królowej Elżbiety oraz posiadająca aktualną misję kanoniczną. Spotkania odbywają się w środy (w jednym z pomieszczeń biura parafialnego), po uprzednim telefonicznym umówieniu z doradcą  pod nr tel. 501 552 669.

Poradnia jest chętnie odwiedzana przez narzeczonych, którzy w ramach bezpośredniego przygotowania do zawarcia sakramentu małżeństwa (najpóźniej na 3 miesiące przed datą ustaloną na dzień ślubu) odbywają po 3 indywidualne spotkania trwające po jednej godzinie, z których pierwsze odbywa się niezwłocznie po zgłoszeniu zamiaru zawarcia sakramentu małżeństwa. Termin drugiego i trzeciego ustala DORADCA ŻYCIA RODZINNEGO z każdą parą indywidualnie, w odstępach co najmniej dwutygodniowych.

Spotkania z narzeczonymi dotyczą odpowiedzialności za wzajemną miłość i przekazywanie życia, szkodliwości i niedopuszczalności antykoncepcji, środków poronnych i sztucznych zapłodnień, wartości naprotechnologii (metody diagnozowania i leczenia niepłodności, całkowicie naturalnej, bezpiecznej dla kobiety i dziecka), która udziela pomocy małżonkom w doczekaniu się biologicznego potomstwa. Szczególny nacisk jest kładziony na przekazanie narzeczonym zasad prowadzenia obserwacji objawów płodności oraz ich interpretacji. Jedno ze spotkań poświęcone jest ćwiczeniom z zakresu wyznaczania faz w cyklu miesiączkowym i przekazaniu krótkich informacji dotyczących możliwości stosowania metod diagnostycznych w sytuacjach szczególnych w życiu małżeńskim (po porodzie, w okresie premenopauzy).

Parafialna poradnia rodzinna służy także pomocą małżonkom, którzy w obliczu trudności osobistych czy rodzinnych przychodzą, aby uzyskać pomoc w odbudowaniu szczęścia małżeńskiego i rodzinnego. Pragną poznać naukę Kościoła w zakresie odpowiedzialnego rodzicielstwa bądź nauczyć się metod rozpoznawania płodności, które mogą małżonkom umożliwić zaplanowanie poczęcia dziecka.

Dzieło służby rodzinie podejmowane w parafialnej poradni rodzinnej ma niezastąpiony wpływ na kształtowanie się świata wartości przyszłych pokoleń.